יש לכם כבר משכנתא? אתם עדיין בשלב הבירורים לקראת הגשת בקשה למשכנתא? בוודאי יש לכם לא מעט שאלות בנושא. כדי שיהיה פשוט ונוח ריכזנו עבורכם את התשובות לשאלות נפוצות.

שאלות ותשובות נפוצות בנושא משכנתא!

צריכים עזרה עם המונחים והמושגים בתחום המשכנתא? 

היכנסו למילון המונחים

מה זו משכנתא?

משכנתא היא הלוואה לרכישת בית, שבה ניתן לקבל סכום מאוד גבוה לתקופה מאוד ארוכה. התנאים בהלוואת המשכנתא נוחים יחסית, כשהבית שאתם קונים הוא הבטוחה העיקרית להחזרת ההלוואה.

מה זה אחוז המימון?

אחוז המימון הוא האחוז משווי הדירה הנרכשת, שאותו תוכלו לקחת כמשכנתא. לדוגמה, על דירה בשווי 1 מיליון שקלים במידה ותבקשו משכנתא של 500 אלף שקלים אחוז המימון הוא 50% מערך הדירה. * חשוב לשים לב, שאחוז המימון נגזר מערך הדירה, אשר נתון לעיתים לפרשנות. למשל, בדירה מיד שניה ערך הדירה מחושב בהתאם לנמוך מבין השניים: חוזה רכישה או הערכת שמאי.

מה אחוז המימון שניתן לקבל?

הרגולטור הגביל את אחוזי המימון לקבלת משכנתא באופן הבא:

  • רוכשי דירה ראשונה - רוכשים שאין בבעלותם דירה, יכולים לקבל מהבנק עד 75% מערך הדירה. (למעט הרוכשים במסגרת תכנית מחיר למשתכן, שלהם לעתים בנק ישראל מאפשר, לקבל הלוואה בשיעור מימון גבוה יותר).
  • רוכשי דירה חלופית – כלומר, אלה שמוכרים את דירתם הקיימת ורוכשים דירה אחרת, יכולים לקבל משכנתא של עד 70% מערך הדירה החדשה.
  • רוכשי דירה להשקעה – כלומר, אלה שבבעלותם דירה אחת או יותר ומבקשים לרכוש דירה נוספת, יכולים לקבל משכנתא של עד 50% מערך הדירה החדשה. 
  • לוקחי משכנתא לכל מטרה – אלה שבבעלותם דירה והם מבקשים לקחת הלוואה ולשעבד את הדירה שבבעלותם, יכולים לקבל עד 50% מערך הדירה שבבעלותם.

מה זה ביטוח משכנתא והאם חייבים לרכוש ביטוח משכנתא?

ביטוח משכנתא מורכב משני ביטוחים: ביטוח חיים ללווים וביטוח מבנה לנכס.
הביטוח מיועד להבטיח אתכם ואת הבנק מפני מקרים קיצוניים, שעלולים לקרות לכם או לנכס שרכשתם בתקופת המשכנתא.
לרוב כתנאי לקבלת המשכנתא יש להציג לבנק אישור שאכן רכשתם ביטוח חיים ומבנה.

פניות בנושא ביטוח ניתן לשלוח למייל: polisa.mr@mdb.co.il 

מי זכאי לקבל הטבה במשכנתא מטעם המדינה? 

במידה ואתם מתאימים להגדרה "חסרי דירה" של משרד הבינוי והשיכון, ייתכן ואתם זכאים ל"משכנתא לזכאים".
היכנסו למידע נוסף על משכנתא לזכאים.

מתי צריך לצרף למשכנתא ערבים?

כאשר ההכנסה הפנויה של הלווים נמוכה ביחס לגובה ההחזרים החודשיים של המשכנתא המבוקשת, הבנק עשוי לדרוש מהלווים לצרף למשכנתא ערבים.

מה זה לוח סילוקין?

לוח סילוקין הוא טבלה ובה פירוט כל ההחזרים החודשיים הצפויים לאורך חיי המשכנתא שלכם. הטבלה מפרטת את האופן בו יתחלקו תשלומי הקרן והריבית בכל חודש. נלקחים בחשבון הפרמטרים הקבועים, אלו שידועים מראש לאורך התקופה, ועל סמך נתונים אלה -מוצג צפי של ההחזר החודשי.

איך מגישים בקשה למשכנתא?

תוכלו להגיש בקשה לקבלת משכנתא בקלות ובנוחות באתר, בתהליך דיגיטלי קצר ומהיר. התהליך הדיגיטלי, בשלב זה, תומך בעסקאות רכישה ומיחזור בלבד.

מי יכול להגיש בקשה לקבלת משכנתא?

לקוחות כל הבנקים שהם אזרחים ישראליים המתגוררים בישראל ומעל גיל 18.

Important notice: We can receive applications from people located in Israel only. Please note that attempts to apply for mortgage from outside of Israel will be blocked and will not be accepted. THIS IS NOT INTENDED TO CONSTITUTE, AND DOES NOT CONSTITUTE, AN OFFERING OF, OR ANY SOLICITATION TO PURCHASE, ANY PRODUCT OR SERVICE TO ANY PERSON LOCATED OUTSIDE OF ISRAEL

איך מקבלים אישור עקרוני למשכנתא?

אישור עקרוני למשכנתא זהו מסמך המאפשר לנו לדעת מה סכום המשכנתא שהבנק יכול לאשר לנו ובאלו תנאים, על סמך הנתונים שאנו מצהירים עליהם, וזאת לפני שהגשנו טפסים ואישורים לבנק.

איך לוקחים משכנתא כשרוכשים דירה במחיר למשתכן?

מחיר למשתכן זו תכנית ביוזמת משרדי ממשלה על מנת לסייע לבני 35 ומעלה, שטרם רכשו דירה, לרכוש את דירתם הראשונה. במידה וזכיתם בהגרלה לרכישת דירה במחיר למשתכן, תקבלו מימון גבוה יותר מאשר משכנתא שניתן לקחת על דירה רגילה הנמכרת בשוק החופשי .
היכנסו לאתר משרד השיכון לפרטים מלאים ונוספים.

דברים שטוב לדעת על משכנתא במרכנתיל

אילו מסלולי משכנתא מציע בנק מרכנתיל?

בנק מרכנתיל מציע לבחירתכם מגוון מסלולי מימון בתנאים שונים, שיסייעו לכם להגיע לבית משלכם. לפני שלוקחים משכנתא כדאי להכין 'שיעורי בית', להכיר את מסלולי המשכנתא השונים שהבנק נותן ואת המגבלות על הרכב המסלולים בתמהיל המשכנתא, ובהתאם לכל אלה, יחד עם תנאי השוק המשתנים, לקבל את ההחלט הנכונה עבורכם.

מהו שלב "טופס הטיולים"?

לאחר קבלת האישור העקרוני והגשת המסמכים שמאמתים את הפרטים שמסרתם, תגיעו לשלב "טופס הטיולים". מדובר ברשימה של משימות הכוללות אישורים ורישומים במשרדים וגופים שונים, הכרוכות בהוצאה נוספת שיש לקחת בחשבון (כגון: פתיחת תיק משכנתא, ייפוי כוח נוטריוני, רישום בטאבו, רישום משכון ברשם המשכונות, שירותי שמאות, הצהרה שאין בבעלותכם דירה נוספת, ביטוח משכנתא).

איזה טפסים ואישורים צריך כדי לקבל משכנתא במרכנתיל?

תהליך הגשת בקשה לקבלת משכנתא כרוכה בהגשת טפסים רבים. ריכזנו עבורכם את האישורים, הטפסים ואת דפי המידע שתצטרכו בעמוד אחד לנוחיותכם. לכל הטפסים והאישורים לחצו כאן

מה זה מיחזור משכנתא?

מיחזור משכנתא זהו תהליך בנקאי שמאפשר לכם לשנות את תנאי המשכנתא שלכם. מיחזור משכנתא כולל שינויים במשכנתא ו/או בתנאיה והוא יכול לחסוך לכם לא מעט כסף. (השינויים יכולים להיות בתנאי הריבית, החלפת מסלול, שינוי תקופת המשכנתא, דחיית התשלומים)

מהי גרירת משכנתא?

"גרירת משכנתא" היא תהליך המאפשר לכם להעביר את המשכנתא מנכס לנכס, באותה יתרה שנותר לשלם ובאותם תנאים ומסלולים.

מתי לוקחים הלוואת גישור?

הלוואת גישור למשכנתא נועדה להשלים את הפער בתקופה שבין קניית הדירה החדשה למכירת הדירה הנוכחית. הלוואת הגישור הינה לתקופה קצרה, עד שלוש שנים בדרך כלל, ולרוב מתוכננת כך שעד תום תקופת הגישור תשלמו רק את הריבית ואת ההצמדה (אם יש), דבר זה יאפשר לכם למכור את הדירה הנוכחית בנחת.

מה זה דוח יתרות?

דוח היתרות, הנקרא "דוח אישור יתרות לסילוק המשכנתא", הוא כלי מאוד חשוב בניהול המשכנתא. מפורטים בו כל הנתונים החשובים שמרכיבים את המשכנתא, הלוואה אחר הלוואה, כשהם מעודכנים ליום העסקים האחרון. לקוחות מרכנתיל יכולים לצפות בדוח היתרות באתר הבנק, ללא כל עלות.

הבהרות משפטיות

  • אי-עמידה בפירעון ההלוואה עלול לגרור חיוב בריבית פיגורים והליכי הוצאה לפועל.
  • מתן ההלוואה כפופה לשיקול דעת הבנק.
  • המידע האמור הינו מידע כללי ואינו מחליף ייעוץ אישי ופרטני.
  • המידע האמור עשוי להשתנות בהתאם לשינויים ברגולציה ובמדיניות הבנק, המשתנים מעת לעת.
  • חלק מהקישורים בעמוד מובילים לאתרים חיצוניים שאינם באחריות הבנק.

לראש העמוד

מוכנים להתחיל בתהליך הגשת הבקשה?

בתהליך קצר ונוח, מלאו פרטים ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם

.